Specialioji programa Ak, Švedija!

Ak, Švedija: gamta, kalnai, šviesiaplaukiai žmonės su gėlėmis plaukuose, šokantys aplink vasarvidžio stulpą, ir visur akį džiuginantys Dala arkliukai. Švedija – kur kas daugiau nei šis turistinis plakatas iš septintojo dešimtmečio.

Šioje programoje norime pristatyti daug įvairių švedų gyvenimo bei kultūros ypatumų. Susipažinsite su Magnusu, kuris patenka į bėdą, pabandęs būti atviras ir visiems draugiškas. Aleksandru, kuris susiduria su stereotipais ir jiems priešinasi. Svoni, kuri patiria bėdų dėl nelanksčios sistemos. Davidu, kuris nori kovoti su išankstinėmis nuostatomis, bet pats yra ne ką geresnis. Klara, kuri grįžta prie savo ištakų su naujomis įžvalgomis. O taip pat su moterų tualeto lankytojomis, sprendžiančiomis įvairius gyvenimo iššūkius.

Pažinkite šią įvairialypę šalį – nuo šiaurės iki pietų, nuo miesto iki kaimo, nuo daugumos iki mažumos – poetiška, šiurkšti, graži, absurdiška, juokinga ir verčianti susimąstyti.

Tokia ta Švedija! N-13

Kuratorė: Jung Haase, Švedijos kino instituto atstovė.

Magnusas yra seksistas
Magnus is a sexist
Rež. Hampus Hallberg, Emil Brulin / vaidybinis / Švedija / 2020 / 0.13

Naujuoju teatro lyčių lygybės grupės pirmininku paskiriamas Johanas. Tam, kad pirmajame susitikime su trupės aktoriais paskatintų diskusijas, šis atskleidžia savo rasistines bei seksistines pažiūras. Kyla grandininė reakcija, kurios sustabdyti nebeįmanoma.

Tik dabar
Not Until Now
Rež. Clara Bodén / dokumentinis / Švedija / 2021 / 0.07

Amerikiečių rašytojas Wendellas Berry’is rašė: „Ryšys su žeme, vietos bendruomenių bei žemės ūkio ekonomikos šaltiniu, darosi vis abstraktesnis ir vis labiau pasižymi sąmoningumo stoka.“ Kaip ta sąmoningumo stoka atsiliepia mūsų suvokimui apie mišką?

Laisva šalis
Land of the Free
Rež. Dawid Ullgren / vaidybinis / Švedija / 2020 / 0.11

Su draugais švęsdamas 25-ąjį gimtadienį, Davidas užsinori naktinių maudynių paplūdimyje. Netrukus gerą nuotaiką sugadina dviejų heteroseksualių praeivių porų juokas. Vienam iš draugų, Jonui, pasirodo, kad juokiamasi iš jų, ir jis eina aiškintis. Bet ar juokas buvo nukreiptas į juos, ar kur nors kitur? Kas pasakys, kaip buvo iš tiesų?

Svoni prieš Švedijos mokesčių agentūrą
Svonni vs the Swedish Tax Agency
Rež. Maria Fredriksson / dokumentinis / Švedija / 2020 / 0.05

Samių kilmės moteris stengiasi įtikinti Švedijos mokesčių agentūrą, kad įsigijusi šunį, ji turi teisę į mokesčių lengvatą. Kodėl valdininkai nesupranta, kad šuo – ne naminis gyvūnas, bet veisimo įrankis? Humoro kupinas žvilgsnis į tai, kaip sunku puoselėti samių kultūrą nūdienos Švedijoje.

Mes buvome vaikai
We Were Kids
Rež. Alexander Abdallah, Mustafa Al-Mashhadani / vaidybinis / Švedija / 2022 / 0.15

Režisierius sukuria filmą apie betoninių džiunglių, kuriose užaugo, žargoną, mačo normas, svajones daužančias kalbas ir žudančius žodžius. Filmą jis parodo savo vaikystės draugams. Įsiplieskus poetiniam, o vėliau ir fiziniam konfliktui, šie suvokia, kokioje aplinkoje augo ir pagaliau išdrįsta kalbėti atvirai.

Isterija kačių irštvoje
Catcave Hysteria
Rež. Angelika Abramovitch / vaidybinis / Švedija / 2022 / 0.20

Užgimusi meilė kelia pavojų draugystei. Nugirstas skaudus pokalbis. Dviejų seserų ryšys nutrūksta išaiškėjus baisiai paslapčiai. Merginų tualetas – tai konfliktų vieta, kurioje tiesa iškyla į paviršių. Tuo pačiu, tai vieta, kur atleidžia ir priima kiekvieną.

Filmai su lietuviškais ir angliškais subtitrais.
With Lithuanian and English subtitles.

Renginio organizatorius: