Restauruoto dokumentinio kino programa „Pirmosios“

Medijų edukacijos ir tyrimų centras „Meno avilys“ programa „Primosios“ pristato tris naujai restauruotus dokumentinius filmus, kurtus moterų režisierių: Antaninos Pavlovos, Dianos Matuzevičienės kartu su Kornelijumi Matuzevičiumi ir Janinos Lapinskaitės. Dr. Linos Kaminskaitės kuruotos programos filmai atsiskleidžia savitomis temomis, skirtingais dokumentinio kino žanrais ir estetinėmis priemonėmis. A. Pavlovos stebimoji dokumentika „Charakterio gimimas“ (1967 m.) fiksuoja vaikų kasdienybę darželyje. D. ir K. Matuzevičių „Šičionykštė“ (2000 m.) gilinasi į hibridinę Klaipėdos krašto gyventojos Hildos Spalvienės tapatybę. J. Lapinskaitės „Venera su katinu“ (1997 m.) pasiūlo tris pozuotojų portretus, kuriuose skleidžiasi skirtingos gyvenimo patirtys ir kūnai. Šia programa norima atkreipti dėmesį į pirmųjų Lietuvos kino kūrėjų moterų mažai kam žinomus filmus.

 

Dr. Lina Kaminskaitė – kino ir kultūros istorikė, audiovizualinių medijų tyrėja, Lietuvos muzikos ir teatro akademijos docentė, vadovauja Meno istorijos ir teorijos katedrai. „Meno avilyje“ kuruoja archyvinio kino programas, inicijuoja kinotyros tyrimus: nacionalinį audiovizualinio paveldo skaitmeninimo procesą ir projektą Sinemateka.lt, lyčių lygybės tyrimą Lietuvos kino industrijoje. L. Kaminskaitė yra trijų knygų bendraautorė ir sudarytoja: „Epizodai paskutiniam filmui: kino režisierius Almantas Grikevičius“ (kartu su dr. Aurimu Švedu, 2012); „Kinas sovietų Lietuvoje: sistema, filmai ir režisieriai“ (kartu su dr. Anna Mikonis-Railiene, 2015); „Fokuse: moterys Lietuvos kine“ (kartu su dr. Natalija Arlauskaite, 2022).

 

Ši programa yra „Meno avilio“ vykdomo skaitmeninto ir restauruoto lietuviško audiovizualinio paveldo projekto Sinemateka.lt dalis.

Kuratorė – dr. Lina Kaminskaitė / „Meno avilys“

Projekto koordinatorė – Gerda Paliušytė

Vaizdo restauratorius – Jonas Zagorskas

Garso restauratorius – Vytis Puronas

Informacinis partneris – LRT

Finansuoja – Lietuvos kultūros taryba

Programa filmų skaitmeninimas ir restauravimas įgyvendinta bendradarbiaujant su Lietuvos centriniu valstybės archyvu ir Lietuvos nacionaliniu radiju ir televizija.

Partneriai – „Skalvijos“ kino centras, Vilniaus dokumentinių filmų festivalis

 

Charakterio gimimas

Rež. Antanina Pavlova \ Lietuvos TSR \ 1967 \ angl. subt. \ 10 min.

Ankstyvą rytą, už rankų atlydimi tėvų, vaikai ima rinktis į darželį. Veiklos mažiesiems čia netrūksta – prižiūrimi darželio darbuotojų jie sportuoja, tikrinasi sveikatą, šoka, dainuoja, žaidžia, pietūs ir miego metas taip pat nelieka pamiršti. Nepaisant visiems bendrų veiklų ir kadre nuolat matomos vaikų gausos, po truputį ima atsiskleisti skirtingi vaikų charakteriai ir interesai – nuo uždarų jautruolių, iki kompanijos sielų ir miegoti nenusiteikusių neklaužadų, nuo susižavėjusių medicina iki susidomėjusių kirpėjo amatu. Visi jie – individai, ir kiekvieną jų pastebi tyliai sekanti kamera. N-13

Šičionykštė

Rež. Diana ir Kornelijus Matuzevičiai \ Lietuva \ 2001 \ angl. subt. \ 26 min.

Šakininkų kaimo gyventoja Hilda Spalvienė – Klaipėdos krašto vokietė. Cigaretę su kandikliu traukianti nuotaikinga senolė prisimena savo gyvenimą: prieš karą ji su vyru spėjo pagyventi Vokietijoje, po karo buvo ištremta į Sibirą. Vėliau vėl galėjo išvykti gyventi į Vokietiją, bet sugrįžo atgal į Šakininkus – į savo tėvų žemes. Nors filmo centre – Hildos istorija, kartu jis subtiliai kviečia apsvarstyti Klaipėdos krašto gyventojų daugiatautiškumo ir tautinės tapatybės klausimus. Lietuviško kaimo vaizdas – skurdus, tačiau su akcentu lietuviškai kalbanti Hilda užsispyrusiai save vadina „šičioniške“: ji čia gimė, čia yra pasiruošusi praleisti ir paskutines savo dienas. N-13

Venera su katinu

Rež. Janina Lapinskaitė \ Lietuva \ 1997 \ angl. subt. \ 24 min.

Nadia, Teresė ir Ramutė – trys šio dokumentinio filmo herojės. Nors moterys labai skirtingos, jas vienija aplinkiniams neįprastas darbas – jau ne vieną dešimtmetį pragyvenimui jos užsidirba pozuodamos dailininkams. Režisierei Janinai Lapinskaitei svarbi ne egzotiška profesija, o istorijos, laikui bėgant paženklinusios jau nebejaunus šių moterų kūnus. Filmo herojės atvirai pasakoja apie savo darbo pasirinkimą, spalvingą, nors ir nelengvą praeitį, ir ne ką mažiau sudėtingą dabartį – prieš kamerą jos apnuogina ne tik savo kūnus, bet ir sielas. N-13

Filmai lietuvių kalba su angliškais subtitrais.

In Lithuanian with English subtitles.

Programą „Pirmosios“ pristatys jos kuratorė, „Meno avilio“ tyrimų projektų vadovė, kino ir medijų tyrėja Lina Kaminskaitė. Po peržiūros vyks susitikimas su vieno iš filmų autorių – režisiere J. Lapinskaite.

Rugsėjo 21–spalio 1 d. „Skalvijos“ kino centras kviečia į 20-ąjį Vilniaus dokumentinių filmų festivalį (VDFF). Tai vienintelis festivalis Lietuvoje skirtas vien kūrybinei dokumentikai. Šiemet VDFF pristato naują eksperimentinės dokumentikos programą, kurią sudaro filmai, plečiantys ir peržengiantys tradicinės dokumentikos ribas. Taip siekiama festivalį atverti tiek šiandienos kūrėjams, tiek naujoms auditorijoms.

„Skalvijos“ kasoje žiūrovai gali įsigyti 5 bilietų abonementą (25 Eur).