Lenkų kino savaitė

Lenkų kino festivalis

Marija Kiuri

Maria Skłodowska-Curie

Rež. Marie Noëlle

Vaid. Karolina Gruszka, Arieh Worthalter, Arieh Worthalter, Charles Berling, Izabela Kuna

(biografinė drama, Lenkija, Belgija, Prancūzija, Vokietija, 2016, lenkų, pranc. k., angl., liet. subt., 1.40)

5 d. – 18.30

Poetinis pasakojimas apie iškilios lenkų mokslininkės, dukartinės Nobelio premijos laureatės Marijos Skłodowskos-Curie gyvenimą. Moters, siekiančios pripažinimo vyrų dominuojamame tiksliųjų mokslų pasaulyje, istorija persipina su scenomis iš sudėtingo herojės asmeninio gyvenimo. Režisierė puikiai išnaudoja turtingą mokslininkės biografiją, iki šiol daugumai žinomą tik iš vadovėlių ar mokslinių veikalų. Vieni didžiausių filmo privalumų – puikus aktorės Karolinos Gruszkos ir operatoriaus Michało Englerto darbas. (N-13)

Aš žudikas

Jestem mordercą

Rež. Maciej Pieprzyca

Vaid. Mirosław Haniszewski, Arkadiusz Jakubik, Agata Kulesza, Magdalena Popławska

(psichologinis trileris, Lenkija, 2016, lenkų k., angl., liet. subt., 1.57)

8 d. – 20 val.

Su ypatingu dėmesiu detalėms sukurtas detektyvas pagal tikrus XX a. 8 dešimtmečio įvykius. Jaunas milicijos leitenantas Januszas Jasińskis sulaukia kartą gyvenime pasitaikančios galimybės – paskyrimo vadovauti tyrimų grupei, bandančiai sugauti serijinį moterų žudiką, žinomą kaip „vampyras iš Zaglembės“. Pieprzycos trileryje įtampa išlieka nuo filmo pradžios iki paskutinių kadrų, meistriškai persipinant nusikaltimo nuojautai ir nelinksmam to meto kasdienybės humorui. Ypač preciziškai filme atkurtos anuometinės Lenkijos realijos, puiki tiek jaunų, tiek jau pripažintų lenkų aktorių vaidyba. Be kitų apdovanojimų, filmas yra pelnęs Gdynės kino festivalio „Sidabrinius liūtus“. (N-16)

Teisuolis

Sprawiedliwy

Rež. Michał Szczerbic

Vaid. Jacek Braciak, Aleksandra Hamkało, Urszula Grabowska, Jan Wieczorkowski

(drama, Lenkija, 2015, lenkų k., angl., liet. subt., 1.34)

9 d. – 15 val.

Kielcų apylinkės, Pietryčių Lenkija, 1942-ieji. Karo, mirties ir žiaurumų šmėklai atsvara tampa nepaprasta kaimo keistuolio Pajteko ir šešiametės Hanios draugystės istorija. Vokiečių okupacijos metais lenkų šeimos išgelbėtos žydų mergaitės istoriją režisierius pasakoja natūraliai ir jaudinančiai, be patoso ar didaktikos. Jaunajai kartai filmas primena apie lenkų, rizikavusių gyvybėmis gelbėjant nuo mirties žydus, heroizmą. (N-7)

Pasaulio laimė

Szczęście świata

Rež. Michał Rosa

Vaid. Dariusz Chojnacki, Karolina Gruszka, Agata Kulesza

(drama, Lenkija, 2016, lenkų k., angl., liet. subt., 1.38)

10 d. – 21 val.

Užburiantis pasakojimas apie netoli Lenkijos ir Vokietijos sienos esančios Silezijos vieno namo gyventojų likimus. Gražuolė žydaitė Rožė ir trys ja besižavintys vyrai – atvykėlis lenkas, vietinis silezietis bei jaunuolis vokietis, gyvenantys pasakų pasaulyje, įkūnija etninę ir kultūrinę tarpukario Silezijos įvairovę prieš pat Antrojo pasaulinio karo pradžią. Puiki aktorių vaidyba, skoninga scenografija ir kostiumai kuria nepakartojamą kosmopolitiško provincijos miesto, netrukus virsiančio griuvėsiais karo mėsmalėje, atmosferą. (N-13)

Meilės menas

Sztuka kochania

Rež. Maria Sadowska

Vaid. Magdalena Boczarska, Eryk Lubos, Justyna Wasilewska, Piotr Adamczyk, Jaśmina Polak

(biografinė drama, Lenkija, 2017, lenkų k., angl., liet. subt., 2 val.)

11 d. – 19 val.

Filmas apie lenkų seksologijos pradininkę dr. Michaliną Wisłocką, kurios XX a. 8 dešimtmetyje išleista pirmoji knyga šia tema „Meilės menas“ („Sztuka kochania“) sulaukė nepaprasto populiarumo. Lenkijoje parduota per 7 milijonus knygos egzempliorių, neskaičiuojant piratinių kopijų. Kad išleistų knygą, Wisłocka turėjo nueiti ilgą kelią besigrumdama su nenuoširdžių konservatyvių tuometinės Lenkijos viešosios nuomonės formuotojų, išskirtinai vyrų, pasipriešinimu. Lenkijos valdžia, bažnyčia ir nemaža dalis gydytojų nepritarė ambicingos gydytojos siekiams seksualiai šviesti visuomenę. „Meilės menas“ – žiūrimiausias 2016 m. filmas Lenkijoje. (N-16)

Konvojus

Konwój

Rež. Maciej Żak

Vaid. Robert Więckiewicz, Janusz Gajos, Przemysław Bluszcz, Łukasz Simlat, Ireneusz Czop

(detektyvas, Lenkija, 2016, lenkų k., angl., liet. subt., 1.31)

12 d. – 19 val.

Tardymo izoliatoriaus direktorius Nowackis suranda nuo pasaulio besislapstantį seržantą Zawadą. Patyręs pareigūnas grįžta į žaidimą su nauja užduotimi – vadovauti konvojui, nugabensiančiam į psichiatrijos ligoninę nepaprastai pavojingą kalinį. Paaiškėja, kad vienas iš konvojaus sargybinių–direktoriaus žentas Feliksas. Operacijai prasidėjus Nowackis supranta praradęs konvojaus kontrolę ir leidžiasi į lenktynes, kad atskleistų, o gal nuslėptų jam nepatogią tiesą. Panašu, kad teisingumą čia kiekvienas supranta savaip. Įtempto siužeto filme paliečiamos ir psichologinės bei etinės problemos. Kas yra gėris, o kas blogis? Kur yra teisingumas? (N-16)

Lenkų animacinių filmų klasika

Bielsko-Białos animacinių filmų studijos 60-metis

8 d. – 13 val.

Bielsko-Białą drąsiai galima vadinti lenkų animacinių filmų sostine. Būtent čia, Animacinių filmų studijoje, 1957 metais viskas ir prasidėjo. Lenkijoje būtų sunku rasti žmogų, nežinantį, kas yra Liolekas ir Bolekas ar juokingas šunelis Reksas su akį ir ausį dengiančia ruda dėme. Nepaisant garbaus amžiaus, šie ir daugelis kitų amžinai jaunų pasakų herojų linksmina savo nuotykiais ir moko pažinti pasaulį vis naujas jauniausiųjų žiūrovų kartas Lenkijoje bei daugelyje kitų šalių. Specialiai festivaliui Animacijos studijos sudarytoje programoje jaunieji žiūrovai galės išvysti 5 filmukus apie Lioleko ir Boleko, Rekso, Žydrojo riterio, Pelytės ir Žąsytės Balbinkos nuotykius.

Povandeninė kelionė, 10 min.

Reksas ir gaidžiai, 9 min.

Pelytė ir musė, 9 min.

Upės piratai, 10 min.

Žąsytės Balbinkos nuotykiai, 7 min.

(animaciniai filmai, be dialogų)

Specialioji programa, skirta aktorei Danutai Szaflarskai

Laikas mirti

Pora umierać

Rež. Dorota Kędzierzawska

Vaid. Danuta Szaflarska, Krzysztof Globisz, Patrycja Szewczyk, Kamil Bitau, Robert Tomaszewski

(drama, Lenkija, 2007, lenkų k., angl., liet. subt., 1.47)

6 d. – 19 val.

Kitaip nei galėtų pasirodyti iš pavadinimo, tai filmas apie meilę gyvenimui, aistrą, gyvenimo džiaugsmą, dažnai priklausantį tik nuo mūsų pačių, nors kartais to neįžvelgiame. Poetinė ir sąmojinga istorija apie gyvybingą senolę, kadaise ištaigingos, o dabar griūvančios vilos savininkę, kuri ironiškai šypsodamasi susitaiko su tikrove, praeitimi ir vienatve. Ypatingas humoro jausmas, nukreiptas į save ir pasaulį, padeda jai surasti savyje jėgų daugybėje netikėtų situacijų.

Puiki Danutos Szaflarskos vaidyba, įvertinta pagrindiniu 2007 m. Gdynės kino festivalio prizu. (N-7)

Specialiuosius seansus pristatys žurnalistas ir publicistas Tadeuszas Tomaszewskis.

Kitas pasaulis

Inny świat

Rež. Dorota Kędzierzawska

(dokumentika, Lenkija, 2012, lenkų k., angl., liet. subt., 1.37)

7 d. – 18 val.

Vadovė po pasaulį, kuris pamažu tampa istorija, yra garsi kino ir teatro aktorė Danuta Szaflarska. Pasakojimas apie Lenkiją ir Varšuvą simboliškai trunka 97 minutes, mat filmo sukūrimo metais būtent tokio amžiaus buvo aktorė. Taupią filmo formą ir meistrišką operatoriaus Arthuro Reinharto darbą papildo archyvinės nuotraukos iš aktorės archyvo ir kadrai iš filmų, kuriuose ji vaidino. Juosta žavi natūraliu, spalvingu ir nepaprastai įtraukiančiu aktorės pasakojimu, persunktu išminties ir humoro. Szaflarskos pasaulis – tai kelių lenkų kartų gyvenimo iliustracija. (N-7)

Po filmo vyks susitikimas su filmo autoriais, Danutos Szaflarskos bičiuliais – režisiere Dorota Kędzierzawska ir operatoriumi Arthuru Reinhartu.

Faustina

Faustyna

Rež. Jerzy Łukaszewicz

Vaid. Dorota Segda, Danuta Szaflarska, Mirosława Dubrawska, Anna Milewska, Stanisława Celińska

(biografinis filmas, Lenkija, 1994, lenkų k., angl., liet. subt., 1.13)

8 d. – 18 val.

Pasakojimas apie didžiausią šiuolaikinio krikščioniškojo pasaulio vizionierę Faustyną Kowalską. Paprastai vienuolei apsireiškia Jėzus Kristus ir moko ją apie savo gailestingumą, tačiau didžioji dalis aplinkos vienuole netiki. Svarbus vaidmuo sesers Faustinos gyvenime teko Vilniui, kur ji sutiko savo nuodėmklausį ir dvasinį vadovą kunigą Michałą Sopoczką. Vilniuje pagal Faustinos vizijas buvo nutapytas pirmasis Gailestingojo Jėzaus paveikslas. Filmas – tai poetinis pasakojimas apie šventąją, kurios regėjimai davė pradžią Dievo gailestingumo kultui, šiandien paplitusiam Katalikų bažnyčioje visame pasaulyje. (N-7)

Uždraustos dainos

Zakazane piosenki

Rež. Leonard Buczkowski

Vaid. Danuta Szaflarska, Jerzy Duszyński, Janina Ordężanka, Jan Świderski, Jan Kurnakowicz

(muzikinis, karinis filmas, Lenkija, 1946, lenkų k., liet. subt., 1.37)

10 d. – 19 val.

Pirmasis po karo sukurtas lenkų filmas – apie vokiečių okupacijos metus Varšuvoje. Istorijos pasakotojas – muzikantas Romanas Tokarskis dalinasi savo išgyvenimais su jaunu kareiviu. Orkestro, kuriame grojo muzikantas, istorija persipina su pasipriešinimo judėjimu, Varšuvos sukilimu bei kasdiene kova už būvį. Greta muzikantų lygiateisės filmo herojės yra okupacijos metų dainos – patriotinės, linksmos, satyrinės, kėlusios varšuviečių dvasią ir padėjusios ištverti iki išlaisvinimo. Danutos Szaflarskos debiutas kine. (N-7)