Filmų programa „Tampant suaugusiąja“

Programa, skirta Lauren Berlant

Gerdos Paliušytės kuruojama trijų dalių videofilmų programa skirta Lauren Berlant (1957– 2021) filosofijai ir mąstymo trajektorijoms. Programoje žvilgsnis kreipiamas į gebėjimą jausti, stebėti, mokytis, mylėti, fantazuoti ir trokšti kompleksiškame persiklojančių dirbtinių realybių ir režimų pasaulyje, kuris ne tik įvairiais būdais riboja ar nuvilia, bet ir įgalina. Programoje bus rodomi menininkių(-ų) ir kino režisierių darbai, ji apima skirtingas kartas ir plačią geografiją.

Monika rugsėjį (Monika in September)
Rež. Gintė Regina, Vaidybinis, JK, 2018, liet k., 15 min.

Jauna režisierė pakviečia vaikystės draugę Moniką į kelionę po Kanadą, sekant rašytojos Alis Munro pėdsakais. Įkvėptos jos istorijų ir lankydamos Munro aprašytas vietas, keliautojos kuria filmą, kuriame tyrinėja jaunos moters gyvenimo tėkmę. Jame persipina realybė ir vaizduotė bei giliai asmeniški ir išgalvoti elementai, taip nagrinėjant moteriško tapatumo, svetimumo ir priklausymo sąvokas.

Pirmas (First)
Rež. Micaela Durand, Daniel Chew, Vaidybinis, JAV, 2018, anglų k., liet. subt., 12 min., N-16.

Paauglė gyvena savo gyvenimą nepastebimai persijunginėdama tarp savo fizinio ir skaitmeninio „aš“. Visa tai ji fiksuoja telefonu ir dalijasi savo pasauliu įkeldama jį į savo socialinių medijų profilį. Šį naratyvą subtitrų pavidalu karpo komentarai – nuo nerimtų pasišaipymų iš draugų iki grasinančių nepažįstamųjų komentarų. Tai – žvilgsnis į realybę, dėl kurios šiandien derasi paaugliai; į tai, kaip jie bendrauja per asmenukes, įsitraukia į atsitiktinius virtualius susitikimus, ir kaip tai juos formuoja.

Šventa vidinė ugnis
Rež. Daiva Tubutytė, Vaidybinis, Lietuva, 2021, anglų k., liet. subt., 22 min.

Berlyno gatvės prieš aušrą. Viename iš butų moteris stebi save vonios veidrodyje. Už kadro sklindantis balsas atskleidžia, jog ji išgyvena tapatybės krizę. Personažei nusprendus apsisaugoti nuo išorės triukšmo siekiant susitelkti į savo tikslus, jos fizinė aplinka atsiskleidžia  kaip apsauginis sluoksnis, laikinai išpildantis kitų žmonių lūkesčiūs, susijusius su jos asmenybe ir ypač amžiumi.

Nuo rugsėjo 1 d. į kino teatrą įleidžiame žiūrovus tik su galimybių pasu. Prašome turėti ir asmens tapatybę patvirtinantį dokumentą.